Vogels ringen bij Vivara
16-09-2011 - Om meer te weten te komen over de vogeltrek word er al vele jaren onderzoek gedaan. Daarvoor worden vogels gevangen en voorzien van een aluminium ringetje. Dit vogels ringen gebeurd over de hele wereld.
Gegevens: Gegevens over trek kunnen pas worden verzameld als er ergens daadwerkelijk een vogel wordt terug gevangen of gevonden wordt. Als de vanger of vinder dan de gegevens van het ringetje doorstuurt naar de juiste instantie (staat vermeld op de ring) dan kunnen er waardevolle gegevens worden verzameld over de vogeltrek.
Met deze gegevens kunnen belangrijke trekroutes bepaald worden en eventuele beschermingsmaatregelen getroffen worden zodat de vogels onderweg kunnen rusten en foerageren.
Ringers: Om de kwetsbare vogels te vangen voor ringonderzoek moet je natuurlijk de juiste vergunningen in het bezit hebben. Deze vogelringers krijgen eerst een zeer gedegen training en moeten jaarlijks weer op cursus om de vergunning verlengd te krijgen.
Waar wordt gevangen? Meestal zijn het vaste locaties in natuurgebieden waar vogels worden gevangen maar ook buiten de vaste locaties worden vogels geringd (bijvoorbeeld in nestkasten). Op zo’n ring locatie worden d.m.v. het afspelen van vogelzang vogels aangetrokken die vervolgens dan in een net vliegen (het net is bijna niet te zien). De vogels worden uit het net gehaald, geringd en vervolgens op soortnaam gebracht, geslacht bepaald (indien mogelijk) gemeten, gewogen en de conditie van de vogel wordt bepaald. Hierna wordt de vogel weer vrij gelaten.
Bijkomend voordeel: Een bijkomend voordeel van het vangen/ringen van vogels is dat je een veel beter beeld krijgt welke soorten er zich op een bepaalde locatie bevinden. Met name de kleine zangvogels zijn zo op het oog vaak moeilijk te vinden in de dichte struiken en bossen. Door te vangen zie pas welke soorten en aantallen er werkelijk allemaal nog zitten.
Natuurtuin: Bij wijze van proef hebben we afgelopen weekend met een professionele ringer voorbereidingen getroffen in de Vivara natuurtuin om ook hier eens een paar netjes op te zetten. Zondagavond hebben we alle netten geplaatst en de speakers geïnstalleerd.
Maandagochtend zijn we in alle vroegte begonnen met het controleren van de netten. Deze controles hebben we tot 10.00 uur die ochtend regelmatig gedaan.

Resultaat: De onderstaande soorten werden gevangen en geringd;
1 gekraagde roodstaart, 2 grasmussen, 3 roodborstjes, 2 heggenmussen, 1 boompieper, 6 tjiftjafs, 1 fitis, 4 koolmezen, 2 zwartkoppen, 1 ringmus. In totaal dus 23 vogels wat geen slecht resultaat is zeker aangezien 2 van de 3 speakers het ’s nacht begeven hadden.
|